O nás

PALAESTRA
Spolek pro mimoškolní sportovní aktivity

Palestra je spolek založený roku 1999 z iniciativy boxera Jana Baloga, juniorského mistra republiky z roku 1985. Palaestra latinsky znamená cvičiště nebo také bojiště, jednoduše prostor, na kterém se odehrává zápas, podle předem jasně daných pravidel. Hlavní náplní sportovního klubu je umožnit smysluplné trávení času dětem ze sociálně slabých rodin, které by si nemohly dovolit platit svým dětem žádnou zájmovou činnost.

ČTĚTE TAKÉ
– Jak funguje naše organizace

V klubu Palaestra může trénovat každý, nezáleží na předchozích zkušenostech, rodinném zázemí, ani barvě pleti. Za tréninky se neplatí a děti se mohou zapojit do činnosti klubu kdykoli během roku, fungujeme tak na principu nízkoprahového centra. Platí tu jedna pravidla pro všechny, a dochází proto k překonávání bariér, se kterými se děti v naší společnosti potýkají dnes a denně.

Za dosavadní fungování klubu se ukázalo, že právě box je dobře zvolenou disciplínou pro vštěpování vlastností, které dětem ze sociálně slabých rodin chybí. Chce-li zápasník uspět, musí zapomenout na obyčejnou rvačku. Jan Balog se snaží svým žákům předat to, co sám od svých trenérů získal: sebekontrolu, pocit rovnocennosti, cílevědomost, smysl pro fair play, vytrvalost a odvahu vystupovat sám za sebe. Jde o vlastnosti, které budou děti, které dnes trénují v našem sportovním klubu, potřebovat až se budou stavět na vlastní nohy, hledat si zaměstnání, zkrátka po celý svůj život.

Palaestra je pro některé z dětí jedinou alternativou k bezcílnému bloumání na ulici. Nacházejí v ní kamarády, se kterými je pojí pocit sounáležitosti k jednomu klubu, ale i prostor k řešení trampot, kterým se trenér Jan Balog snaží naslouchat. „Klub je pro mnohé kluky poslední šance, když zklame rodina i škola.“, říká trenér Jan Balog.

Spolek Palaestra využívá práce dobrovolníků, navazuje spolupráci s jinými pražskými neziskovými subjekty a pracuje na rozšíření aktivit pro děti, soustředěné v klubu.

Naši trenéři boxu:

Jan Balog – s boxem začínal v Lokomotivě Košice pod vedením trenérů – pana Horňáka, Gajdoše a Kiše. Po přestěhování do Prahy působil v TJ Praga Praha pod vedením trenérů – pana Obida a Malíka. Má odboxovaných 109 utkání z toho 83 vítězných. Stal se Mistrem ČSSR a byl několikanásobným finalista a semifinalista v dalších letech. Jako junior reprezentoval ČSSR. Je trenér 2. národní třídy, držitel světové trenérské licence One star.
Dále je dlouholetým členem Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Dále je členem poradního sboru krajského romského koordinátora na Magistrátu hl. m. Prahy.

Michal Krása

Vojtěch Adamec

Eva Krtková – s boxem začala v rámci studií na univerzitě ve Wageningen v Holandsku v místním vysokoškolském spotovním klubu. Po návratu do ČR našla své boxerské zázemí v Palaestře, kde nyní působí i jako trenérka. Je držitelkou trenérské licence 3. třídy.

Petr Asim – Má odboxováno 60 zápasů, je mistr ČR a vítěz několika mezinárodních turnajů v kategorii kadetů a juniorů. Je držitelem trenérské licence 3. třídy.

Napsat komentář